A HBPMK Módszertani és hálózati osztályának kollégái mintegy 100 pest vármegyei könyvtár ellátásáért felelnek az úgynevezett Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer (KSZR) keretében. Száz könyvtár szakmai tevékenységének és infrastruktúrájának folyamatos támogatása önmagában sem egyszerű feladat, ám az is elengedhetetlen, hogy a könyvtárunk évente két alkalommal fórumot biztosítson a kistelepülési könyvtárak tapasztalatcseréjének, és egy-egy ilyen szakmai nap során átadja számukra mindazokat az aktuális információkat, amelyek hatékony működésükhöz elengedhetetlenek.
Ezeket a szakmai napokat a Módszertani és hálózati osztály korábban könyvtárunkban szervezte meg, ám Pest vármegye rendkívül széttagolt, így a távolabb dolgozó kollégák számára nehezebben megközelíthető. Ebből a felismerésből a november 19-i szakmai nap immár nem Szentendrén, hanem a Vasadi Könyvtár és Művelődési Házban került megrendezésre, így ezúttal azokhoz a pest vármegyei könyvtáros kollégákhoz kerültünk elérhető távolságba, akik munkájukat Dél-Pesten végzik. A szakmai nap nem csupán a szokatlan helyszínét tekintve újult meg a korábbi évekhez képest, hanem tematikájában is. Arra fókuszáltunk, hogy az eseményen a kollégák új inspirációkat szerezzenek munkájukhoz, hiszen az inspiráció kéz a kézben jár a kreatív, innovatív ötletekkel, amelyek fontos mozgatórugói a könyvtárak fejlődésének. Így aztán a szakmai nap egészen rendhagyó programfüzetet követett: a szűken vett könyvtárszakmai aktualitások (pl. pályázati lehetőségek) ismertetése mellett könyvtárunk egyik kiváló gyermekkönyvtárosa rendhagyó könyvtári órát tartott a résztvevőknek, de volt népi hangszerbemutató, közös zenélés és mesemondás is. A PreservArt alapítója szakmai előadást és workshopot tartott a dokumentumvédelem -és javítás legújabb technológiáiról, de még olyan szabadabb programokon is részt vehettek a szakmai napon megjelentek, mint lovaskocsizás, tájházbemutató vagy kézműves vásár.
A jó fogadtatásra való tekintettel a jövőben a tavaszi könyvtárszakmai napok továbbra is a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban kerülnek megrendezésre, ám az őszi alkalmak afféle vándornapok lesznek, és azáltal, hogy minden alkalommal egy másik pest vármegyei könyvtár teszi lehetővé a szakmai fórum megvalósítását, nemcsak megkönnyítjük a távolabb dolgozó kollégák eljutását a helyszínre, de a vármegyén belüli kohéziót is erősítjük azáltal, hogy a könyvtáros kollégák ellátogatnak egymás könyvtárába, ahonnan remélhetőleg új tapasztalatokkal és inspirációkkal távoznak. Az új koncepció mintegy jelképeként útjára indítottuk a Vándorróka elismerést: a Máthé Ivett szobrász által készített agyag rókaszobor minden évben annak a könyvtárnak a polcán fog megpihenni, aki az őszi könyvtárszakmai napnak helyszínt biztosított. Így, ha pest vármegyei olvasóink találkoznak a kis szoborral valamely könyvtár polcán, már a történetét is ismerik.